• Vhodný darček pod stromček

          Vianoce sa už blížia a každý z rodičov rozmýšľa, čo by daroval svojim ratolestiam. Rodič vníma hračky ako dôležitú súčasť detského sveta. Prinášajú veľa podnetov pre zmyslový, rozumový a citový vývin detí a okrem toho rozvíjajú fantáziu a kreatívne myslenie. Problémom sa však stáva to, ako vybrať tú správnu hračku, aby sme naše dieťa potešili a zároveň podporili jeho predstavivosť a samotnú hru, aby sa v Vianoc nestala tzv. hračková mánia. Preplnené obchody a hračkárstva, v ktorých sa strácame a ani nevieme čo vybrať, aby naše deti boli spokojné. Ak ste už zažili dieťa, ktoré plače nad rozbaleným darčekom, asi viete o čom hovorím – možno to nazvať aj hysák z prebytku. Preto, čím menej spotrebného tovaru a šuštiaceho papiera, tým lepšie. Keď má dieťa pod stromčekom veľa hračiek, nevie z čoho sa má tešiť, skáče od jedného darčeka ku druhému, rozbaľuje ďalší a ďalší. V konečnom dôsledku ten prvý, čo rozbalil si už ani nevšíma. Častokrát sa stáva, že dieťa po rozbalení darčeka očakáva ešte viac. Zaplaví nás otázkami - „Čo ešte dostanem, to už je všetko?“  Nestihnú sa poriadne potešiť zo svojich darčekov doma a už by najradšej išli rozbaľovať darčeky k starým rodičom.

          Na Vianoce by sme sa mali držať hlavne týchto zásad:

          ·       Skôr ako niečo kúpime, premyslime si čo naozaj naše deti potrebujú.

          ·       Kúpme im niečo, po čom veľmi túžia. Aspoň jedna vec by mala byť taká, ktorá im urobí veľkú radosť. Aj keby to mala byť len maličkosť, neriešte, že je to lacné, dôležitý je cieľ.

          ·       Snažiť sa, aby Vianoce boli viac o rodine, o vzájomnej súdržnosti a láske.

          Deti potrebujú hračky, aby sa socializovali a nadobúdali odvahu vytvárať si nové vzťahy. Zatiaľ, čo hračky ako lego, kocky, lopty ich v tom podporujú, obrazovky a digitálne hračky deti izolujú a robia neaktívnymi. Dôležité je, aby dieťa pri hre využívalo svoje ruky, len tak si posilňuje tie časti mozgu, ktoré sú spojené s priestorovým a matematickým učením. Čím menej hračiek dieťa má, tým skôr sa jeho hra stáva nezávislou a ľahšie nájde hračku s ktorou sa chce hrať. Menej možností ich motivuje k premýšľaniu o nových spôsoboch ako zapojiť do hry hračky, ktoré má dieťa k dispozícii.

          Predtým ako sa pustíme do nakupovania darčekov mohli by nám pomôcť tieto pravidlá:

          1. Menej je viac. Odporúčam jeden hlavný darček a dva menšie.  Oblečenie, hračka a pekná knižka úplne stačí.
          2. Hračka by mala byť pasívna a dieťa pri nej aktívne. Psychológovia nám hovoria, že hračky nepotrebujú blikať, byť drahé, alebo mať vlastnú aplikáciu. Jednoduchosť je v tomto prípade lepšia. Aktívne hračky deťom v ničom nepomáhajú. Neverte reklame.
          3. Spravme priestor. Sviatky sú fantastický dôvod na to, aby sme si doma sadli a vytriedili všetky hračky. Nechceme si zaprať domácnosť ďalšími vecami. Neporiadok vyvoláva stres. Menej hračiek totiž znamená viac detskej kreativity a inovácií. A to sú presne tie zručnosti, ktoré chceme podporiť pri výchove svojich detí.
          4. Pri kúpe hračky sa zamerajme na to, aby hračka niečo dieťaťu poskytla, bola účelná a hlavne podporovala jeho zdravý rozvoj. Vždy je lepšie, keď sa deti hrajú so skutočnými kockami, skladajú puzzle a navliekajú korálky, pretože si takto rozvíjajú jemnú motoriku. S modernými technológiami je potrebné v prípade detí narábať opatrne. Napríklad taký tablet brzdí rozvoj jemnej motoriky a má tiež zlý vplyv na zrak. Moderné technológie majú byť len akýmsi doplnkom k hraniu, nie náhradou za tradičné hračky.

           

          Nezabúdajme aj na to, že najdôležitejšie čo môžeme darovať deťom, je náš čas, ktorý s nimi strávime. Spoločne strávený čas nenahradí žiadna hračka. „Tie najlepšie hračky sú tie, čo podporujú hru rodič-dieťa, napodobňovanie a vzájomnú interakciu,“ hovorí  profesor Alan Mendelsohn. „.. keď sa rodičia hrajú s deťmi, dejú sa skutočné zázraky, či už spoločne predstierajú hru s hračkárskymi postavičkami, stavebnicou alebo stavajú puzzle.“

          • Pár typov ako podporiť správne držanie ceruzky u svojho dieťaťa

          • V tomto článku by som sa chcela podporiť rodičov predškolských detí aby pri kreslení, maľovaní, a pri každom uchopovaní písacieho nástroja dohliadali na správny úchop svojho dieťaťa. Je to veľmi dôležité preto, aby dieťa v prvej triede nemalo problémy s písaním, celkovou únavou a nechuťou k písaniu a učeniu. Preto sa správnemu držaniu ceruzky treba venovať dávno predtým ako dieťa do školy nastúpi. Veľkú roľu v MŠ hrá aj učiteľ a špeciálny pedagóg, ktorý pri grafomotorických cvičeniach správne vedie a napráva nesprávny úchop dieťaťa. Ale stále podotýkam, že dôležitú úlohu má aj rodič a to hlavne vtedy, keď dieťa začína skúšať kresliť a písať. Ak sa vtedy naučí nesprávne držať ceruzku, je to veľmi ťažké odnaučiť, úchop sa zafixuje a už ho je potom veľmi ťažko meniť. Ako hovorí aj veľa špeciálnych pedagógov- „nácvik správneho držania je jednoduchší, než odúčanie od nevhodných návykov v neskoršom veku“. Tieto návyky sa utvárajú už medzi 2-3 rokov a súvisia so samotnými začiatkami písania a kreslenia. Na nesprávnom úchope sa môže podieľať aj nevyhranená lateralita (úchop ceruzy rovnako do pravej ako aj ľavej ruky rovnako), ktorú je potrebné odpozorovať a následne cvičiť najneskôr okolo 5 roka. Pridávam teda pár tipov ako zlepšiť správny úchop svojho dieťaťa:

            1.     Viac si všímajme pohyblivosť prstov svojho dieťaťa – ako navlieka koráliky, ako si naťahuje ponožky, ako chytá alebo hádže loptu, uchopuje malé predmety do prstov. Dôležité  je trénovať správne hádzanie loptou, tak aby dieťa z tejto činnosti nemalo strach. Zatváranie oči pred loptou je znakom nezautomatizovanej činnosti.

            2.     Pozorujme postavenie prstov ruky – môžeme dieťaťu vložiť na dlaň fazuľku a vyzveme ho aby ju zachytilo malíčkom a prstenníkom. Ostatné  prsty ukazujú počet 3. Dieťa ruku otočí smerom ku podložke, na ktorú rozsypeme fazuľu, papierové guľôčky, prípadne iné drobné predmety. Fazuľku stále drží dvoma prstami pritlačenými k dlani a troma prstami prenáša rozsypané predmety. U starších detí môžeme aktivitu rozšíriť o vytváranie obrazu z drobným predmetov.

            3.     Modelujte s deťmi čokoľvek od plastelíny cez hlinu po cesto, vytvárame potrebné uvoľnenie zápästného kĺbu.

            4.     Prenášanie drobných predmetov lyžičkou z jednej misky do druhej, lyžičku môžeme nahradiť pinzetou. Okrem toho, že dieťa prirodzene vykonáva pohyb vychádzajúci z pohybu dlane a prstov, nepriamo sa pripravuje na písanie (správny úchop, pravo-ľavá orientácia, uvoľnenie a posilňovanie drobných svalov rúk) aj na matematiku (logická postupnosť činnosti).

            5.     Skúsme aj trik s papierikom – vezmeme malú kúsok postláčaného papiera a dáme ho dieťaťu chytiť pod prstenník a malíček. Zatiaľ, čo dieťa stále drží malý papierik voľnými prstami sa snaží uchopiť ceruzku.

            6.     Dieťaťu môžeme kúpiť aj pomôcku pre správne držanie ceruzky. Na internete je teraz množstvo alternatív ako vybrať tú správnu.

            Nezabúdajme pri všetkých aktivitách dieťa správne motivovať, urobiť si z cvičenia zábavu a nie drilovačku. Niekedy stačí aj pár minúť, keď sa prstové cvičenia vykonávajú pravidelne doma aj v materskej škole.

                                                                                                                                                                                                      Jurigová Mária

          • Ako prežiť s deťmi najkrajšie Vianoce?

          • Nakúpiť a zohnať pre všetkých vysnívané darčeky, pripraviť osem druhov koláčov, dostatočné množstvo jedla, všetko vyleštiť a vyupratovať, vyzdobiť stromček, nezabudnúť na vianočné pozdravy, výzdobu a 24. decembra zistíme, koľko vecí sme ešte nestihli urobiť a padáme od vyčerpania. Takéto sú prípravy na sviatky pokoja väčšiny z nás. Každý rok si povieme, že ich konečne chceme prežiť inak a to hlavne vtedy, keď máme malé deti. Chceme im dopriať tie najkrajšie sviatky bez zhonu, náhlenia a nervozity, aby si Vianoce zapamätali ako plné lásky a vzájomnej blízkosti rodiny. Len nie vždy sa nám to v tejto chaotickej dobe podarí. Obchody a internet nám ponúka darčekov od výmyslu sveta, že niekedy nám to veru poriadne popletie hlavu a ani sa nevieme poriadne rozhodnúť, čím obdarovať svojich blízkych a deti. Poviem Vám na rovinu, je toho veľmi veľa a človeka to niekedy nenapĺňa takým pokojom aký by potreboval. Zbytočne sa iba preťažujeme a kupujeme veci, ktoré nám ani vôbec netreba. Lenže rok, čo rok to bude podobné a bude toho stále viac a viac – modernejšia výzdoba, krajšie stromčeky, dekorácie, oblečenia, preplnené obchody.  S tým sa budeme musieť postupne vyrovnať a trošku sa možno odosobniť, uvedomiť si, že Vianoce slúžia na to, aby rodina trávila spoločný čas. Nezabudnime, že na Vianoce nikoho nezaujíma neumyté okno a ani to, že na stole nie je desať druhov koláčov. Deti ocenia spokojnú mamu, ktorej úsmev a milé slovo napĺňa domov teplom, ktorý dokáže vyčarovať len ona. Skúsme si v decembri urobiť zoznam potrebných vecí, či už to budú darčeky, potraviny, materiál na vianočnú výzdobu, ktorú si môžeme urobiť spoločne s deťmi. Pokojne si zoznam môžeme vytlačiť a postupne vyškrtávať vybavené položky. Pôsobí to aj psychologicky a minimálne vaše podvedomie bude mať radosť z postupne odbúdaných vecí.

            Vianočný čas slúži aj na to, aby sme spomalili a vychutnávali si rituály a tradície, ktoré v nás vzbudzujú pocit spolupatričnosti. Deti by sa mali zoznamovať práve s rodinnými tradíciami, pretože v dospelosti to bude mať vplyv na to, akým spôsobom budú tráviť Vianoce ony. Každá činnosť, ktorú robíme s deťmi, má pre nich mimoriadny význam, každá totiž zapadá do klbka nezabudnuteľných spoločných chvíľ a práve tieto chvíle sú najkrajším darom, ktorý môžeme deťom dať. Je dokázané, že nedostatočné množstvo pozitívnych zážitkov s najbližšími spôsobuje v dospelosti psychické problémy a práve preto je rozvinutá emocionalita a šťastné detstvo, tým najlepším základom do dospelosti.

            Samozrejme, naše deti sa tešia aj na svoje vysnívane či iné populárne hračky. Neodpierajme im ich ale nesústreďujme sa len na ne. Dieťa nemusí dostať všetky darčeky, ktoré si na Vianoce prialo, zbytočne to iba vzbudzuje túžbu po materializme. Môžem potvrdiť, že keď deti majú veľa darčekov pod stromčekom nevedia sa z nich poriadne vytešiť -  kladú ich hneď bokom a nepripisujú im mimoriadny význam. Deti si nebudú pamätať na hračky, ale budú spomínať na nádherné zážitky, ktoré s Vami prežili (spoločná guľovačka, pečenie koláčikov, zdobenie, spoločné tvorivé vianočné dielne, tajná výprava za snehuliakom, hľadanie vianočného pokladu, výzdoba stromčeka, spievanie kolied pri stromčeku, malý rodinný vianočný koncert...)

            Dnešné deti sú nielen inteligentné, rozhľadené a smelé, ale aj mimoriadne citlivé. Buďte pri nich nielen fyzicky, ale hlavne srdcom a venujme im naplno svoj čas. Ony to rýchlo vycítia a budú veľmi šťastné. Posadiť deti k počítaču alebo k televízoru dnes už nie je umením. Práve naopak. Dnes sa stáva vzácnosťou nachádzať si čas a chuť zdieľať s deťmi ich svet. Vianoce nám ponúkajú priestor na to, aby sme to mohli zrealizovať. V konečnom dôsledku možno sa nám spoločné chvíle tak zapáčia, že ich nevzdáme ani po Vianociach.

            Prajem Vám všetkým požehnané a čarovné Vianoce v kruhu svojej rodiny, aby sme rozumne využili svoj voľný čas a tieto vzácne dni sa stali obohatením nielen pre deti, ale aj pre nás dospelých.

                                                                                                                            Jurigová Mária